Candies. Image credit: Pixabay

Ratios and Proportions: Unit Rate

#RatiosandProportions #grade6 #math Solve #unit #rate problems including those involving unit pricing and constant speed. Based on Common Core Standard #6.RP.A.3.B #6.RP.A.2

Play 338 plays
  1. Bo is buying candy by the pound. For every 10 pounds, he pays $23. What is the cost per pound?
  2. Mr. Ramsey bought 5 pounds of dog food for $10. How much did he pay per pound in dollars?
  3. Jim used 3 hours to drive 150 miles. At that rate, how far would he drive in 8 hours?
  4. Steve ran 1 lap in 7 minutes. At this rate, how far would he run in 42 minutes?
  5. … and 7 more awesome questions! Check them out by clicking “Play”.