Math collection. Image credits:

Solving Word Problems with Money examples – MATH

Use the four operations to solve word problems involving money or decimals. Based on Common Core CC Standard 4.MD.A.2

  1. Suzanne spent $12 on her shirt. Allison spent 3 times this amount. How much did Allison spend?
  2. A pack of gum costs $1.50. If Luke has $5 and wants to buy 3 packs, will he have enough money?
  3. How much will all of the items on the shopping list cost?
  4. … and 7 more awesome questions! Check them out by clicking “Play”.